Općenito EPOC se može mjeriti do tri sata. Stvarna količina kalorija koja se koristi za oporavak, kao i postotak ukupne energije korištene tokom vježbe, bio je predmet istraživanja. Negdje između šest i 15 posto čini se da je glavni konsenzus, iako može biti veći za elitne sportaše koji izvode ekstremnu fizičku aktivnost.
Najvjerovatnije EPOC je jedina beneficija efekta poslije vježbanja,a prednosti intenzivnog treninga još uvijek nisu baš najbolje objašnjene. Za pitanje zašto BODYATTAK trening troši više masnoća od drugih oblika vježbanja, svakako je potrebno više studija. Također, EPOC varira među ljudima i znanstvenici još ne mogu utvrditi razloge ove varijacije (iako se čini da ne utječe na fitnes, masnoću ili spol).
Kao i sama vježba, dobra tehnika oporavka može poboljšati performanse i povećati prednosti treninga. Dobar oporavak počinje hidratacijom i prehranom. Osiguravanje adekvatne hidratacije bitno je za brzinu uklanjanjanje mliječnih kiselina i hidratacija dopušta regeneraciju skladišta glikogena.
Sve ovo treba pratiti sa spavanjem. Duga i mirna noć čini čuda da se mišići oporave za još jedan dan naporan dan.
Ako imate upalu mišića nakon treninga postoje neki jednostavni savjeti kako da preživite, ali bez obzira šta radite po pitanju upale ne slušajte profesionalne sportiste jer ledene kupke nisu uredu.
Preuzeto sa Lesmills.com