Da postoji lijek koji smanjuje anksioznost, potiskuje nagone za prejedanjem i daje više samopouzdanja, da li bi ga popila? Šta ako bi ti također pomogao da budeš produktivnija i olakšao ti da se opustiš? Vježbanje je taj lijek.
Vježbanjem se oslobađa endorfin, koji stvara osećaj sreće i euforije, a studije su pokazale da fizička aktivnost može da ublaži simptome kod depresivnih ljudi. Brza šetnja, grupni fitnes ili joga pomažu tvom tijelu i stvaraju osjećaj blagostanja. I zapamti, ne moraš provoditi sate u teretani. Dovoljno je i 20 minuta dnevno.
Osjećat ćeš se bolje čim počneš da vježbaš. Bez obzira na intezitet treninga, tvoj pol ili godine, vježbanje odmah povećava samopouzdanje i daje ti pozitivniju sliku o sebi.
Fizička aktivnost podstiče tijelo da oslobodi dopamina, “nagradnu hemikaliju” koja je povezana sa osećajem zadovoljstva – što znači da su manje šanse da ćeš žuditi za slatkom hranom. Vježbanje je krajnje rešenje koje pomaže u kontrolisanju zavisnosti od hrane. Pomoći ćeš tijelu, a ujedno ćeš steći i psihološke prednosti kako bi bolje upravljala sa željom za šećerom.
Za neke ljude, umjereno vježbanje može da obezbijedi efekat jednak piluli za spavanje – čak i kod ljudi koji pate od nesanice. Biti fizički aktivan omogućava vašem telu da bolje funkcioniše u ciklusu rada, odmora i oporavka i može dovesti do poboljšanog sna.
Istraživanja pokazuju da su zaposleni koji upražnjavaju redovno vježbanje daleko produktivniji i imaju više energije od onih koji samo sjede na svojim radnim mjestima tokom cijelog dana. Činjenica da provođenje vremena dalje od radnog mjesta pomaže da postigneš više na radnom mjestu je kontradiktorna, ali to je istina! Biti fizički sposoban takođe pomaže da ostaneš mentalno oštra.
Preuzeto sa www.lesmills.com