Da ovaj izazov nije za svakoga. Preporučujemo vam da prije nego što započnete ovaj plan ishrane konsultujete svog ljekara kako bi se uvjerili da možete da prođete kroz cjeli izazov.
Spremite se! Biće teško! Ali ono što je sigurno je činjenica da nećete zažaliti!
Preporučujemo vam da detaljno pratite plan, pogotovo količinu povrća i vode koju treba da unosite i naravno da poštujete vremenske odrednice. Ukoliko ne možete da funkcionišete bez ugljenih hidrata, možete ih unijeti u manjim količinama, ali se pobrinite da su u hranljivom obroku.
Preporučljivo je da žene imaju pet obroka dnevno, a muškarci šest. Danima kada trenirate ili kada ste veoma aktivni, jedan od obroka može biti i proteinski šejk.
Proteine: Ovdje ćemo kao mjeru za količinu koristiti šaku (riba, piletina, ćuretina, pačetina, svinjetina, jagnjetina, jaja)
Masti: Mjera za količinu je veličina palca (avokado, maslinovo ulje, lješnici)
Ugljenihidrati: jedna ili dvije šake (kupus, karfiol, brokoli, sirova šargarepa, špargla, luk, paradajz i plavi patlidžan)
Mnogo vode. Kako da znate koliko? Jednostavno: vašu težinu u kilogramima pomnožite sa 0.033 litre vode dnevno i ubacite jednu čašu za svaki trening koji odradite. Možete piti i biljni čaj, crni čaj i crnu kafu bez šećera.
BITNI SAVJETI
Ovaj plan ishrane je težak, biće momenata kada ćete htjeti da odgrizete sebi ruku i trenutaka kada ćete uzimati u obzir krađu nečijeg pomfrita. Ako već krenete u ovaj izazov potrudite se da balansirate između intezivnih treninga i unosa dovoljno hranljivih namirnica. Nema sumnje da će biti teško, ali kada bez problema uđete u vaše uske pantalone tri sedmice poslije zaboravit će te na sve frustracije i na težak period kroz koji ste prošli.
Nema dokaza da je štetna. Brojna istraživanja su pokazala da plan ishrane koji uključuje smanjen unos ugljenih hidrata unapređuje glukoznu kontrolu, diže HDL holesterol, smajnjuje broj triglicirida u krvi i ubrzava metabolizam.
U povrću koje smo naveli ima više vlakana nego u proizvodima koje sadrže žitarice.
Ugljenihidrati: Pšenica, ovas, riža, kukuruz, kinoa, raž, sirak, tritikale i žitarice
Svo zeleno povrće sadrži kalcijum, a također i lješnici i sjemenke, pogotovo susam, bademi i brazilski orah.
U prvih sedam do 14 dana, sasvim je moguće da ćete se osjećati umorno. To će biti tako dok se vaše tijelo ne navikne na promjenu. Smanjite intezitet vježbi ili potražite pomoć ljekara.
Nemojte jesti dva sata prije nego što legnete da spavate.
Preporučujemo vam da doručkujete jedan do dva sata prije treninga, ali ne smijete remetiti ritam spavanja. Ako vam je trening u 6 ujutru, znači da morate ustati u četiri i cjeli dan će te biti umorni. Bolje je da preskočite doručak i da nakon vježbanja popijete šejk. Doručkujte sat vremena nakon toga.
Dodajte malo morske soli u svaki litar vode. Možete pokušati i da ne pijete cijelu čašu vode odjednom već gutljaj po gutljaj. Tako ćete stalno biti hidrirani.
Omlet punjen povrćem ili grilovanom piletinom sa salatom.
To je sasvim u redu, ali morate biti svjesni činjenice da će to usporiti vaš napredak.
Da, ali ako su biljni. Dozvoljen je paradajz sos, ali bez šećera. Takođe i balzamik i sirće. Potrudite se na prelivi ne sadrže gluten.
Ništa, jednostavno se vratite u igru što prije možete
Preuzeto sa www.lesmills.com