×
Novosti
TOKOM CIKLUSA TREBAM LI PRESKOČITI ILI ODRADITI TRENING? KRATKI PRIRUČNIK DA TI BUDE LAKŠE
Lifestyle Club

Da li je moguće vježbati tokom ciklusa?

Tokom prva tri dana menstruacije, možeš primijetiti značajan pad energije, osjećaj tromosti i nedostatak motivacije. Iz mjeseca u mjesec, intenzitet ovih simptoma varira, prema čemu trebaš odlučiti zajedno sa svojom trenericom o intenzitetu tjelesne aktivnosti, ali trening redovno možeš obavljati.

Kako da vježbam u tim danima?

Kada je u pitanju vježbanje tokom menstruacije, pristupi nježnijem treningu, preferirajući jutarnje termine kada imaš veću razinu energije, ukoliko je moguće. Tokom ovih dana u mjesecu, biraj vježbe koje aktiviraju cijelo tijelo kako bi izbjegla veliko opterećenje pojedinih mišićnih skupina, te preferiraj ravnomjernu i umjerenu aktivaciju cijelog tijela. Treninzi, bez obzira na menstruaciju, ne bi trebali trajati duže od sat vremena.

Kako odabrati intenzitet?

Kod naših vježbačica primjećujemo da i one redovno treniraju tokom menstruacije, ali uvijek uz naglasak na prilagodbu. U dogovoru s njima, prilagođavamo intenzitet i vrstu vježbi prema njihovom trenutnom stanju. U najgorem slučaju, kada osjećaju preveliku nelagodu, zajedno odlučimo preskočiti trening prvih 1-2 dana, nakon čega nastavljamo.

Kako učiniti trening za vrijeme menstruacije ugodnijim?

Kako bismo ti olakšale ove dane u mjesecu, pripremile smo 10 ključnih savjeta:

1. Prati svoje tijelo – ako se osjećaš umorno ili iscrpljeno tokom menstruacije, smanji intenzitet treninga. Umjesto teških vježbi, izaberi lakše aktivnosti poput lagane šetnje, prilagođenih fitness programa, ili kurseva poput “Zdrava leđa” koji uključuju vježbe za jogu.

2. Prilagodi dužinu treninga – smanji vrijeme treninga ako se osjećaš iscrpljeno. Čak 30 minuta može biti dovoljno. Fokusiraj se na kvalitetu vježbanja umjesto na dužinu treninga.

3. Odaberi odgovarajuće higijenske proizvode – od tampona i uložaka do donjeg rublja za menstruaciju, važno je da se osjećaš udobno i sigurno tokom vježbanja.

4. Prakticiraj pravilnu higijenu – vodi računa o čistom donjem vešu i odjeći za vježbanje, tuširaj se nakon treninga i redovno mijenjaj higijenske proizvode.

5. Fokusiraj se na aktivnosti koje te opuštaju – tokom mjesečnice, izaberi lagane vježbe istezanja, tehnike disanja ili meditaciju.

6. Hidratiziraj se – redovno pij vodu tokom treninga kako bi održala hidrataciju i optimalno funkcioniranje tijela.

7. Razmotri dodatke prehrani – magnezij može smanjiti menstrualne grčeve, a željezo može pomoći kod gubitka energije. Posavjetuj se s ljekarom prije uzimanja dodataka.

8. Uključi se u grupne aktivnosti – vježbanje u grupi može biti motivirajuće, a često pruža osjećaj zajedništva i podrške.

9. Vježbe disanja – isprobaj tehnike disanja za opuštanje tokom menstruacije, poput dubokog disanja ili tehnika iz joge.

10. Posveti se oporavku – nakon treninga, istegni se, koristi masažer, lagano prošetaj ili se odmori. Oporavak je ključan za dugoročnu uspješnost.


ZA KRAJ

Iako nauka još istražuje povezanost između menstrualnog ciklusa i treninga, važno je razumjeti da je svaka žena jedinstvena. Naš pristup temelji se na prilagodbi treninga tvojim individualnim potrebama, kako bi postigla svoje dugoročne ciljeve i održala fizičko i mentalno zdravlje.

Mi smo tu da ti pomognemo da pronađeš balans između napora i odmora, te da konačno osjetiš poboljšanje uprkos svakodnevnim izazovima.

Započni s nama – javi nam se putem Vibera na broj 060 3556160 kako bismo dogovorili termin i kreirali najbolji program za tebe.


Uz odlučnost i podršku, promijeni svoj život zauvijek!


Aktivnosti
OGLAS ZA TRENERA ENTUZIJASTIČNE OSOBE VOLJNE UČITI I POSTATI GRUPNI I FITNESS INSTRUKTOR
Ocjenite aktivnost